Anna Matuszewska, znana również pod artystycznym pseudonimem „Eunoia,”
co oznacza „piękne myślenie,” jest młodą malarką, której twórczość odzwierciedla głęboką i introspektywną podróż przez sztukę. Od najmłodszych lat sztuka była jej niezawodnym towarzyszem, dającym ukojenie i stabilność zarówno w chwilach radości, jak i trudności. To właśnie poprzez proces twórczy artystka odnajduje spokój pośród chaosu, organizując nieład zamiast z nim walczyć.

Moja sztuka skupia się na wizualnej harmonii.
Początkowo moje obrazy osadzone były w realistycznej formie – inspirowała mnie zarówno natura, jak i ludzkie ciało, których piękno oddawałam za pomocą tradycyjnych technik malarskich. Z biegiem czasu jednak odczułam potrzebę wyjścia poza ramy realizmu, by lepiej uchwycić złożoność świata wewnętrznego. Studia graficzne otworzyły przede mną nowe horyzonty, umożliwiając eksperymentowanie z formą. Przerodziło się to w mój własny styl, gdzie estetyka splata się z osobistymi emocjami. Zawsze fascynowały mnie faktura, fałdy, materiały oraz “natłok” detalu, jednak to złożoność ludzkich emocji i relacji stanowi oś mojej pracy. Dzięki temu mogę tworzyć wizualne narracje, które zapraszają widzów do refleksyjnego dialogu.
„Podwodne Abstrakcje” to cykl obrazów powstały w odpowiedzi na osobiste zmagania z samotnością, niepokojem i lękiem, które zaczęły się odradzać w trudnym momencie mojego życia. Sięgając po wspomnienie mojego pierwszego nurkowania z butlą, kiedy to ogarnął mnie bezprecedensowy spokój, a moje natrętne myśli wyciszyły się, znalazłam inspirację, by stworzyć serię prac odwołujących się do podwodnego świata. Każdy obraz z tej serii odzwierciedla inną emocję, a proces twórczy stał się dla mnie wyjątkowo terapeutyczny, pozwalając mi przeżyć emocjonalne katharsis.
Butoh, awangardowa forma japońskiego teatru tańca, ma znaczący wpływ na moją twórczość. Dorastając, byłam zanurzona w świecie teatru tańca dzięki mojemu ojcu, który jako fotograf specjalizuje się w tej dziedzinie. To doświadczenie głęboko ukształtowało moje zrozumienie ruchu i ekspresji, motywując mnie do połączenia płynności i dynamizmu tańca z nieruchomą esencją obrazu.
Moja artystyczna podróż jest naznaczona nieustanną ciekawością i oddaniem twórczości jako wartości samej w sobie. Z tej motywacji powstało moje motto “tworzenie ponad konsumpcję”. Na przestrzeni lat eksplorowałam różne media, w tym grafikę cyfrową, tworzenie biżuterii, tatuowanie oraz animację. Pomimo tych poszukiwań, malarstwo zawsze było moją główną pasją. Zaczęłam traktować je jako moją zawodową ścieżkę już w wieku 15 lat, kiedy miałam swoją pierwszą wystawę.
Posiadam licencjat ze Sztuki Nowych Mediów, który uzyskałam na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie. Od 2021 roku współpracuję z Galerią Młodej Polskiej Sztuki, zlokalizowaną przy ulicy Kopernika 8/18 w Warszawie, która, z prezesem Ireneuszem Martyniukiem na czele, wspierała mnie na każdym stopniu kariery artystycznej.
Twórczość Anny Matuszewskiej była prezentowana na kilku wydarzeniach:
2015: Wystawie towarzyszącej wydarzeniu performatywnemu butoh „Obecni Ciałem”; Warszawa (wystawa indywidualna)
2018: Wystawie „Identity” w Galerii Autonomia; Warszawa
2021: Wystawie organizowanej przez Galerię Polskiej Młodej Sztuki; Warszawa
2022: Wystawie na l’île Saint-Louis; Paryż
2022: Wystawie „Discovering Diversity”
w Riviera Palace; Monako
2024: „Intercontinental Bienal” w Muzeum MARQ; Buenos Aires
2024: „Future Stars” w siedzibie The Holy Art Gallery; Londyn
2024: „Amsterdam Physical Show” w siedzibie The Holy Art Gallery; Amsterdam
W 2024 r. artystka została wyróżniona
w konkursie Blue Space Gallery „Representation vs. Abstraction”.
Anna Matuszewska