IMPROGNITO
Imprognito to łódzka grupa zajmująca się improwizacją sceniczną od 2021 roku.
Powstała w wyniku przypadkowego spotkania na warsztatach krótkich form improwizowanych, prowadzonych przez Jana Jakubowskiego, aktora Teatru Małego w Manufakturze. Wspólna praca warsztatowa zainspirowała ich do założenia własnej formacji. Po udanym pokazie podsumowującym warsztaty, Imprognito (początkowo w składzie Roksana, Jacek, Daria, Malwina i Przemek) zagrało swój pierwszy autorski format w klubokawiarni Kipisz, wspierając tym samym Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Od tego momentu Imprognito było stałym gościem Kipiszu, grając jeden spektakl miesięcznie.
Pierwsze próby odbywały się w parkach i mieszkaniach członków grupy, gdzie przy herbacie i ciastkach rodziły się pomysły na nowe gry i spektakle. Już w pierwszym roku działalności, Imprognito zostało zaproszone do udziału w imprezie charytatywnej na rzecz Ukrainy, zrzeszającej wszystkie aktywne grupy impro z Łodzi – Impro Najt w klubie Scenografia. Formacja zagrała również w takich klubach jak 6 Dzielnica, Przechowalnia czy Willa. W ostatnich miesiącach można ich oglądać na deskach MSK Żubardź.
Od momentu zawiązania się, grupa rozszerzyła skład o kolejnych członków. W 2023 dołączyła do nich (kolejna!) Daria, a w roku bieżącym przyjęto Bartka, Janka i Emila. Obecnie grupa liczy 9 osób, które oprócz wspólnego występowania, również intensywnie się szkolą. Improwizatorzy wzięli udział m.in. w licznych warsztatach organizowanych przez Studio Impro (prowadzonych przez aktorów Magdalenę Prochasek i Jana Jakubowskiego), tematycznych zajęciach warsztatowych z Facetką od Impro (Chela Mydas), Impro Campach, wyjazdowych warsztatach organizowanych w ramach festiwali Impro (m.in. ImproFest, Doli, Improdrom czy JO!)
oraz uczyli się od znanych w świecie komedii Artura Jóskowiaka, Wojciecha Tremiszewskiego, czy Alana Pakosza. Poza warsztatami z improwizacji, część grupy rozwijała umiejętności aktorskie w szkole Art Studio, szkole musicalowej, czy na warsztatach Teatru Nowego
w Łodzi. Sami również zorganizowali serię wakacyjnych warsztatów Wakajki z Imprognito, które spotkały się z dużym zainteresowaniem lokalnej społeczności impro.
Choć Imprognito to mieszanka różnych osobowości, łączy ich to, co czerpią z impro, czyli pokonywanie własnych barier, rozwój umiejętności komunikacyjnych, bycie tu i teraz, a przede wszystkim świetna zabawa i możliwość budowania czegoś wspólnie. Improwizacja sceniczna nie wymaga bezbłędności, a jedynie akceptacji swoich słabości i przekuwania ich
w narzędzia sceniczne.

Dzięki uważności na partnera z najprostszej inspiracji można zbudować
pełnowymiarową, komediową (i nie tylko!) scenę.
Grupa zaprasza do obserwowania ich w mediach społecznościowych.
…
Daria Trojanowska
Dalszy ciąg artykułu znajdziecie Państwo w grudniowym wydaniu Talents Magazine.