Maciej Ćwikliński akordeonista pedagog, ur. w 1977r., pochodzi z Ozorkowa koło Łodzi.
Studia w zakresie gry na akordeonie ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Bogdana Dowlasza w 2003r.
Jako solista jest laureatem wielu nagród krajowych i zagranicznych konkursów akordeonowych m.in. Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego CITTA DI CASTELFIDARDO (Włochy), Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, I Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego im. Andrzeja Krzanowskiego ALKAGRAN w Czechowicach – Dziedzicach.
Jako kameralista w duecie z Radosławem Puszyło; Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu, Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Mławie, Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego CITTA DI CASTELFIDARDO (Włochy), Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego w Klingenthal (Niemcy), Ogólnopolskiego Konkursu Akordeonowego w Chełmie, Międzynarodowego Konkursu Akordeonowego COUPE MONDIALE w Kopenhadze (Dania). W roku 2000 odbył stypendium SOCRATES ERASMUS w Hogeschol Enschede (Holandia). W roku Akademickim 2002/2003 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki. Koncertował w kraju i za granicą m.in. w Szwajcarii, Czechach, Niemczech, Słowacji, Litwie. Dokonał również wielu nagrań dla Radia Łódź, oraz TVP 3.
Współpracuje z kompozytorami piszącymi muzykę solową oraz kameralną, czego dowodem są liczne prawykonania i nagrania.
Prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące akordeonowej sztuki wykonawczej, jak również jest zapraszany do jury krajowych konkursów i festiwali muzycznych. W roku 2021 został powołany do grona konsultantów Centrum Edukacji Artystycznej.
Jest pomysłodawcą i współzałożycielem zespołu „Quinteto El Tango” specjalizującego się w wykonywaniu Tango Nuevo oraz tang kompozytorów polskich, głównie z okresu międzywojennego. W roku 2013 zespół wydał debiutancki album „Jedna, jedyna” a w roku 2015 znalazł się w finale konkursu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
W roku 2022 nagrał z zespołem drugi album pt. „Powróćmy jak za dawnych lat”. Od 2019 r. współpracuje z Łódzkim Teatrem Piosenki w projekcie pt. „Piosenka na wojennym szlaku” a od 2021 r. gra w grupie muzycznej „Na Folkowo” wykonując rodzimą muzykę polską; Witolda Lutosławskiego, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Stanisława Moniuszko.
W latach 2003 – 2005 pracował na stanowisku asystenta w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, w klasie akordeonu prof. Bogdana Dowlasza. W latach 2005 – 2014 pracował jako nauczyciel klasy akordeonu w PSM I st. oraz SSM II st. w Zgierzu. Od roku 2004 prowadzi klasę akordeonu w PSM I i II st. w Pabianicach, w latach 2014 – 2016 pełnił w niej funkcję dyrektora szkoły. W roku 2022 otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”