– mieszka w Ozorkowie, ukończyła studia magisterskie i doktoranckie na Uniwersytecie Łódzkim, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie etnologii. Pracowała 18 lat w muzealnictwie, osiągając stanowisko kustosza dyplomowanego.
Opracowała wiele scenariuszy wystaw z dziedziny etnografii pozaeuropejskiej i obrzędowości, które miały realizację w wielu muzeach na terenie całego kraju. Jej zainteresowania naukowe skupiają się głównie na sztuce ludowej i postludowej oraz obrzędowości dorocznej i rodzinnej na współczesnej wsi. Opublikowała liczne teksty naukowe w czasopismach etnograficznych (np. Zeszyty Wiejskie, Prace i Materiały Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi Seria Etnograficzna, Acta Scansenologica) oraz pracach zbiorowych. Jest również autorką opracowania książkowego W Grabowie Wielkanoc trwa trzy dni. Historia i współczesność Święta Palanta. Zajmowała się popularyzacją wiedzy etnograficznej na łamach prasy, w lokalnych radiostacjach i telewizjach. Wiele lat współpracowała z Ziemią Łódzką, Czasopismem Samorządowym Województwa Łódzkiego, gdzie publikowała teksty dotyczące obrzędowości rodzinnej i dorocznej oraz łódzkich kolekcji muzealnych. Jest również współautorką założeń programowych skansenu Łęczycka Zagroda Chłopska.
W 2018 r. otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Należy do Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Stowarzyszenia Muzealników Polskich.